İtalya Alpleri’nde buzul felaketi: 13 şahıs için umutlar tükeniyor

05.07.2022 16:10 Haber Deposu: BBC Türkçe Geçen Pazar günü öğleden sonrasında meydana gelen çığda ilk gün 6 kişinin, dünse bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Yitik sayısı 13 olarak hesaplanırken bu kişileri arama emek harcamaları yeni bir çökme riski sebebiyle güçlükle aşama kaydediyor.
Kamu yayıncısı Rai bu sabah, kayıpları canlı bulma ümidinin tükendiğini, yardım görevlilerinin artık kurtarma değil yalnızca arama emek harcamaları yürüttüğünü belirtti.
Arama emek harcamaları dağda yeni bir çökme ya da çığ meydana gelmesi ihtimaline karşı havadan sürdürülüyor.
Saatte 300 km hıza ulaşan çığın altında kalan kişilerin dağlık alandaki yarıklara düşmüş olabileceği ve vücut bütünlüklerinin bozulmuş olabileceği, bunun da arama çalışmalarını daha da zora soktuğu belirtiliyor. Çığın sertliği sebebiyle, cesedine erişilen 7 kişiden yalnızca 3’ünün kimlikleri tespit edilebildi. İtalya basını, vakit geçtikçe yitik kişileri canlı bulma ihtimalinin azaldığına, hatta cansız bedenleri bulmanın bile kati olmadığına dikkat çekiyor.

La Repubblica gazetesi bugün, buz tabakasının altında kalan cesetleri bulmanın güçlüğüne atıfla “Sonsuza kadar gömüldüler” başlıklı bir haber yayımladı. Gazeteye konuşan Alpler Kurtarma Birliği lideri Maurizio Dellantonio, “Cesetler haftalar ya da aylar sonrasında, altında kaldıkları buz eridiğinde ortaya çıkabilir. Bazıları da bir ihtimal asla bulunamayabilir” dedi.
Çığın, yüksek hava sıcaklıkları sebebiyle buzulun bir kısmında erime meydana gelmesi ve oluşan su tabakasının buzul kütlesinde kaymaya yol açmasından kaynaklandığı üstünde duruluyor. Bölgede yaşayanlar, son günlerde buz hacminin altından su akıntısı sesi duyduklarını konu alıyor.

OLAĞANÜSTÜ HÂL İLANI
İtalya geneline düşük yağış oranlarıyla geçen kışın peşinden Mayıs başından bu yana da mevsim normallerinin oldukca üstündeki hava sıcaklıkları muhteşem sonuçlara yol açıyor. Ülkenin en uzun nehri Po’da su seviyesinin son 70 senenin en düşük seviyesine gerilediği hesaplanıyor.
Hükümet dün akşam kuzeydeki 5 bölgede kuraklık sebebiyle acil durum duyuru etti. Emilia-Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lombardia, Piemonte ve Veneto bölgelerine 36.5 milyon euro’luk hususi bir fon tahsis edildi.
İtalya Başbakanı Mario Draghi de dün Marmolada Dağı civarlarındaki Canazei kasabasını ziyaretinde, yaşanmış olan çığ felaketini “Bu öngörülemez bir tarafı olan fakat çevrenin ve iklim durumunun bozulmasıyla da bağlantılı bir dram” diye vasıflandırdı.
Draghi, bu benzer biçimde olayların tekrarlanması ihtimalinin “oldukca aza indirilmesi ve hatta ortadan kaldırılması” için hükümetin önlemler alacağını söylemiş oldu.
İtalya’da kuraklık alarmı: 5 bölgede OHAL diye deklare edildi

Son Dakika Haberler