Ukrayna savaşını eleştiren Rus gazeteci akıl hastanesine gönderildi

Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu cenk hakkında ‘Akıllı insanoğlu barıştan yanadır’ paylaşımını yaptıktan sonrasında hükümetin hedefine almış olduğu Rus Gazeteci Maria Ponomarenko’nun akıl hastanesine göndermiş olduğu açıklandı.
44 yaşındaki iki çocuk anası Maria Ponomarenko, yetkililerin harbe karşı çıkması sebebiyle kendisini susturmaya çalıştığını iddia ediyor. Rus yetkililer ise gazeteciyi ‘Ukrayna hususi askeri operasyonu’ hakkında ‘düzmece’ haberler yaymakla suçluyor.
MARİUPOL SALDIRISINI ELEŞTİRDİ
Ponomarenko Ukrayna’nın Mariupol kentindeki tiyatroya meydana getirilen ve yüzlerce sivilin ölümüne yol açan hücum sonrası bir Telegram gönderisinde, “Binlerce masum insanoğlunun ölümünü bilerek sessiz kalmak mümkün değil. Akıllı insanoğlu barıştan yanadır” diyerek Rus hükümetini eleştirdi. Ponomarenko bu açıklamasından sonrasında ‘Rus silahlı kuvvetlerinin itibarını zedeleme’ suçlamasıyla gözaltına alındı ve hakim karşısına çıkarıldı.
Rus Müdafa Bakanlığı, söz mevzusu saldırının arkasında bulunduğunu yalanlıyor ve saldırının Ukraynalı milliyetçiler tarafınca yapıldığını ileri sürüyor.

AVUKATI DOĞRULADI: SİBİRYA’DA BİR AKIL HASTANESİNE GÖNDERİLDİ
İngiliz Dailymail gazetesi bugün gazetecinin Sibirya’da yer edinen ‘acımasız bir psikiyatri hastanesine’ yatırıldığını yazarken Ponomarenko avukatı Sergei Podolsky iddiaları doğruladı ve Ponomarenko’nun durumunun 28 gün süresince Altay Klinik Psikoloji Hastanesi’nde değerlendirileceğini söylemiş oldu.
Rus gazeteci buradaki değerlendirmenin arkasından on yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir ya da hastanede ne kadar süreceği belli olmayan bir süre diliminde kilitli kalabilir.
16 YAŞINDAKİ KIZININ SÖZLERİ DELİL KABUL EDİLDİ
Rus gazetecinin akrabalarının hastaneyi ziyaret etmesine ya da kendisine mektup göndermesine izin verilmiyor. Ponomarenko şu an yalnız avukatları ile görüşebiliyor.
Özgürlük’te yer edinen habere gore Avukat Sergei Podolsky, müfettişlerin Maria’nın reşit olmayan kızlarını da sorguya aldığını ve içlerinden birisinin ifadesinin anası hakkında kanıt kabul edildiğini belirtti.
SOVYET DÖNEMİNDEN KALMA CEZALANDIRMA YÖNTEMİ
Şimdiye kadar ruh sağlığı ile ilgili herhangi bir mesele yaşamadığı belirtilen Rus gazetecinin niçin akıl hastanesine göndermiş olduğu bilinmiyor sadece gözlemciler, Ponomarenko’nun psikiyatrik tedaviye gönderilmesinin Sovyet döneminde muhaliflere uygulanan ceza verici psikiyatri uygulamasına benzediğini söylüyor.
Rusya Müdafa Bakanı Şoygu:

Son Dakika Haberler